Mocnym akcentem 15 grudnia 2007 roku zakończyła drugi sezon swojej działalności Mielecka Grupa Literacka „Słowo”, działająca przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera. W tym dniu odbyła się, długo oczekiwana przez miejscowych twórców, uroczysta promocja pierwszego almanachu „Słowa”.


Prezentację almanachu „Z podróży na wyspy słowa” poprzedziła msza święta w intencji zmarłych i żyjących twórców Towarzystwa, którą o godz.10 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Mateusza odprawili ks. Mariusz Bawołek oraz ks. Jerzy Janeczek. W pięknej homilii ks. Jerzy Janeczek (jeden z autorów prezentujący twórczość na łamach almanachu) nawiązał kilkakrotnie do Słowa Bożego ze słynnego Prologu „Ewangelii według św. Jana” : „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga – i Bogiem było Słowo...”. Wskazując na konieczność oderwania się współczesnego człowieka od najrozmaitszych tabloidów, dokonał rzeczowego omówienia relacji pomiędzy Bogiem i człowiekiem, który rozwijając rozmaite talenty, czerpie z przykazań Bożych zdroje ożywczych mądrości.

Druga oficjalna część uroczystości rozpoczęła się o godz. 11 w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu. Zgromadzonych powitali kolejno: prowadzący promocję wiceprezes Towarzystwa Janusz Zborowski i prezes Jerzy Kazana. Zmarłych członków TMZM uczczono minutą ciszy, w trakcie jej trwania odtworzono utwór „Cisza” w interpretacji Ireneusza Szeli.

Jako pierwsi na scenie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza, wykonując program muzyczny na: fortepian, skrzypce i gitarę, entuzjastycznie przyjęty przez uczestników imprezy. Za muzyczne ubogacenie programu prezes Jerzy Kazana podziękował dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza Ryszardowi Kuskowi .

Następnie pani Bogumiła Gajowiec w swojej ciekawej mowie zwróciła uwagę na istotne uwarunkowania działalności Towarzystwa na polu wydawniczym, dzięki czemu wydana została kolejna ciekawa publikacja. Pani profesor podzieliła się także cennymi uwagami na temat regionalizmu i spadku kulturowym po wielkim humaniście profesorze Stanisławie Pigoniu .

Po przemówieniu scenę zapełnili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego. To właśnie uczniowie tej szkoły zaprezentowali wybrane utwory z almanachu, za co licznie zgromadzona publiczność rzęsistymi oklaskami nagrodziła ciekawie wykonaną interpretację wierszy, za której trud przygotowania prezes Jerzy Kazana podziękował serdecznie pani profesor Małgorzacie Stryczek i młodzieży z w/w szkoły.

Grupa Literacka „Słowo” otrzymała list gratulacyjny z rąk dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym Renaty Patera, która również zaproponowała współpracę z twórcami w promowaniu ich twórczości. Odbierając list prezes Grupy Literackiej „Słowo” Zbigniew Michalski, dziękował za otrzymane gratulacje i życzenia oraz podziękował osobom, które przyczyniły się do sukcesu Grupy : Marii Błażków dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu i Jerzemu Kazanie prezesowi TMZM. Dodał także, że nie było by sukcesu bez wysiłku ogółu członków Grupy.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Stefan Żarów (występujący tego dnia również jako autor), który wysoko ocenił zaprezentowany przez młodzież program literacki, oraz zaproponował , że jest bardzo zainteresowany, aby prezentację almanachu powtórnie przedstawić w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
p/ga
źródło: Zbigniew Wicherski


Galeria zdjęćZaproszenie na promocję almanachu "Z podróży na wyspy Słowa"


Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera

oraz Grupa Literacka Słowo w Mielcu

mają zaszczyt zaprosić

na  uroczystą promocję almanachu

"Z podróży na wyspy słowa"

która odbędzie się  w Sali Królewskiej

Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza

w dniu 15 grudnia (sobota) o godz.11.00

W programie:

godz. 10.00 ■ Msza święta w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Świętego Mateusza w intencji zmarłych i żyjących twórców TMZM im. Wł. Szafera

godz. 11.00 ■ Program muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu

Prezentacja wybranych utworów z Almanachu Grupy Literackiej "Słowo", przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława K
Wydanie on-line
almanachu www.slowo.w.of.pl

źródło : foto - wichz

Please publish modules in offcanvas position.