Świątynie Wygnane Piotra Duraka

31 marca br. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyło się spotkanie z  mieleckim poetą, pisarzem i podróżnikiem, Członkiem Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu - Piotrem Durakiem.

Okazją do spotkania była promocja wydawnictwa „Świątynie Wygnane”.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor SCK w Mielcu Pani Joanna Kruszyńska, która przywitała gości zgromadzonych na spotkaniu; Miejską Bibliotekę Publiczną reprezentowały dyrektor Jolanta Strycharz i Ewa Salamaga, Grupę Literacką „Słowo” przy TMZM Prezes  TMZM - Janusz Chojecki,  p.o. Prezesa Grupy Literackiej SŁOWO - Aleksandra Piguła i Kazimierz Trela - Członek Grupy Literackiej SŁOWO.  TMZM reprezentowali ponadto  Józef Witek, Janusz Wyzina i Roman Trojnacki.

W dalszej części wystąpienia dyr. Joanna Kruszyńska przedstawiła sylwetkę i dorobek literacki bohatera spotkania, następnie zaprosiła na koncert  kwartetu  gitarowego  PSM I-go i II  stopnia  w Mielcu. Jak wspomniała, gitara została wybrana specjalnie dla bohatera spotkania, gdyż, jak  wiadomo, jest jego ulubionym instrumentem.


fot. Roman TrojnackiAutor albumu „Świątynie Wygnane” przedstawił genezę  jego powstawania . Jak się dowiedzieliśmy  jest to pierwsza część z trzytomowej kolekcji zdjęć i dokumentu. Autor pokazuje w niej cerkwie, w których nie odprawia się już liturgii, które w momencie fotografowania nie pełniły żadnej funkcji,  tj. nie utworzono z nich muzeów, nie przeniesiono do skansenów, znalazły się poza szlakami turystycznymi, a w przewodnikach turystycznych jeśli są wymieniane, to niechętnie. Wszystkich świątyń jest 74.  Fotografie z albumu pokazywanego 31 marca 2017 roku to  dopiero pierwsza część zdjęć, które Autor wykonywał   i opisywał  przez blisko osiem lat. Piotr Durak podkreślał w swoim wystąpieniu jak trudne i często dramatyczne były okoliczności powstawania fotografii, jak ogromne wrażenie  wywarły na nim opuszczone świątynie.  Wytłumaczył też tytuł albumu, bowiem pierwotnie miał on nosić tytuł „Opuszczone świątynie” , jednak nie można mówić „opuszczone” o miejscu, które wcale dobrowolnie opuszczone nie zostało. Ci, którzy musieli wyjechać, mówią na nie „wygnane”, dlatego z szacunku dla nich jest tytuł „Świątynie Wygnane”. Po opowieściach przeplatanych zdjęciami świątyń przyszła pora na  gratulacje i rozmowy z  gośćmi Autora.

Prezes TMZM Janusz Chojecki pogratulował  Autorowi pięknego wydania albumu , wyrażając dumę, iż Grupa Literacka „Słowo” przy TMZM  może gościć w swoich szeregach tak zdolnego poetę, pisarza i podróżnika , który mimo młodego wieku posiada  wielki dorobek literacki. Podkreślił też pasję i determinację Piotra Duraka, bez których osiąganie wyznaczonych celów  byłoby niemożliwe. Janusz Chojecki stwierdził, że zakupiony przez Niego album z dedykacją Autora dla wszystkich Członków TMZM  zaszczyci kolekcję książek Towarzystwa.

Piotr Durak podziękował za wspólnie spędzony czas i wyraził nadzieję, że jego pasja pomoże przetrwać ukazanym na zdjęciach świątyniom, że będzie nie tylko dokumentem, ale sprawi, że niejednej osobie zakręci się łezka w oku.

Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny album z serii „Świątynie Wygnane” mając nadzieję, że praca Piotra Duraka nie pójdzie na marne.


Aleksandra Piguła

 

Please publish modules in offcanvas position.