Promocja almanachu „Z podróży na wyspy słowa”

Mocnym akcentem 15 grudnia 2007 roku zakończyła drugi sezon swojej działalności Mielecka Grupa Literacka „Słowo”, działająca przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera. W tym dniu odbyła się, długo oczekiwana przez miejscowych twórców, uroczysta promocja pierwszego almanachu „Słowa”.


Prezentację almanachu „Z podróży na wyspy słowa” poprzedziła msza święta w intencji zmarłych i żyjących twórców Towarzystwa, którą o godz.10 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Mateusza odprawili ks. Mariusz Bawołek oraz ks. Jerzy Janeczek. W pięknej homilii ks. Jerzy Janeczek (jeden z autorów prezentujący twórczość na łamach almanachu) nawiązał kilkakrotnie do Słowa Bożego ze słynnego Prologu „Ewangelii według św. Jana” : „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga – i Bogiem było Słowo...”. Wskazując na konieczność oderwania się współczesnego człowieka od najrozmaitszych tabloidów, dokonał rzeczowego omówienia relacji pomiędzy Bogiem i człowiekiem, który rozwijając rozmaite talenty, czerpie z przykazań Bożych zdroje ożywczych mądrości.

Druga oficjalna część uroczystości rozpoczęła się o godz. 11 w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu. Zgromadzonych powitali kolejno: prowadzący promocję wiceprezes Towarzystwa Janusz Zborowski i prezes Jerzy Kazana. Zmarłych członków TMZM uczczono minutą ciszy, w trakcie jej trwania odtworzono utwór „Cisza” w interpretacji Ireneusza Szeli.

Jako pierwsi na scenie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza, wykonując program muzyczny na: fortepian, skrzypce i gitarę, entuzjastycznie przyjęty przez uczestników imprezy. Za muzyczne ubogacenie programu prezes Jerzy Kazana podziękował dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza Ryszardowi Kuskowi .

Następnie pani Bogumiła Gajowiec w swojej ciekawej mowie zwróciła uwagę na istotne uwarunkowania działalności Towarzystwa na polu wydawniczym, dzięki czemu wydana została kolejna ciekawa publikacja. Pani profesor podzieliła się także cennymi uwagami na temat regionalizmu i spadku kulturowym po wielkim humaniście profesorze Stanisławie Pigoniu .

Po przemówieniu scenę zapełnili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego. To właśnie uczniowie tej szkoły zaprezentowali wybrane utwory z almanachu, za co licznie zgromadzona publiczność rzęsistymi oklaskami nagrodziła ciekawie wykonaną interpretację wierszy, za której trud przygotowania prezes Jerzy Kazana podziękował serdecznie pani profesor Małgorzacie Stryczek i młodzieży z w/w szkoły.

Grupa Literacka „Słowo” otrzymała list gratulacyjny z rąk dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym Renaty Patera, która również zaproponowała współpracę z twórcami w promowaniu ich twórczości. Odbierając list prezes Grupy Literackiej „Słowo” Zbigniew Michalski, dziękował za otrzymane gratulacje i życzenia oraz podziękował osobom, które przyczyniły się do sukcesu Grupy : Marii Błażków dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu i Jerzemu Kazanie prezesowi TMZM. Dodał także, że nie było by sukcesu bez wysiłku ogółu członków Grupy.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Stefan Żarów (występujący tego dnia również jako autor), który wysoko ocenił zaprezentowany przez młodzież program literacki, oraz zaproponował , że jest bardzo zainteresowany, aby prezentację almanachu powtórnie przedstawić w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
p/ga
źródło: Zbigniew Wicherski


Galeria zdjęćZaproszenie na promocję almanachu "Z podróży na wyspy Słowa"


Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera

oraz Grupa Literacka Słowo w Mielcu

mają zaszczyt zaprosić

na  uroczystą promocję almanachu

"Z podróży na wyspy słowa"

która odbędzie się  w Sali Królewskiej

Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza

w dniu 15 grudnia (sobota) o godz.11.00

W programie:

godz. 10.00 ■ Msza święta w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Świętego Mateusza w intencji zmarłych i żyjących twórców TMZM im. Wł. Szafera

godz. 11.00 ■ Program muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu

Prezentacja wybranych utworów z Almanachu Grupy Literackiej "Słowo", przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława K
Wydanie on-line
almanachu www.slowo.w.of.pl

źródło : foto - wichz

Please publish modules in offcanvas position.